06035C391JAT2A
Mfr.Part #
06035C391JAT2A
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.86mm
Published :
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Capacitance :
390pF
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.81mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
06035C391JAT2A
KYOCERA AVX 06035C391JAT2A
390pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)