06035C332JAT4A
Mfr.Part #
06035C332JAT4A
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Thickness :
889μm
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.81mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
3300pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
900μm
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C