06035C224KAT2A
Mfr.Part #
06035C224KAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Capacitance :
0.22µF
ROHS3 Compliant
Height :
940μm
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
0.81mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
06035C224KAT2A
KYOCERA AVX 06035C224KAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)