06035C222M4T2A
Mfr.Part #
06035C222M4T2A
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Width :
0.81mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
900μm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Depth :
810μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Datasheets
06035C222M4T2A
KYOCERA AVX 06035C222M4T2A
2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)