06035C222K4T7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035C222K4T7A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Published :
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Capacitance :
2200pF
Length :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
810μm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
812.8μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
06035C222K4T7A
KYOCERA AVX 06035C222K4T7A
2200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)