06035C202JAT4A
Mfr.Part #
06035C202JAT4A
Description
CAP CER 2000PF 50V X7R 0603
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
812.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Depth :
810μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitance :
2000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Datasheets
06035C202JAT4A
KYOCERA AVX 06035C202JAT4A
2000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)