06035C153JAT2A
Mfr.Part #
06035C153JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
0.015µF
Mount :
PCB, Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Height :
900μm
Voltage :
50V
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.81mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Depth :
810μm
Dissipation Factor :
2.5 %
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
889μm
Datasheets
06035C153JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C153JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, 06035C153JAT2A pinout, 06035C153JAT2A datasheet PDF, 06035C153JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C153JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 06035C153JAT2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)