06035C153J4T2A
Mfr.Part #
06035C153J4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
0.015µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Height :
0.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
889μm
X7R
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.81mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
06035C153J4T2A
KYOCERA AVX 06035C153J4T2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)