06035C104JAZ2A
Mfr.Part #
06035C104JAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
0.1μF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Published :
Feature :
Soft Termination
HTS Code :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
35μm
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
FLEXITERM®
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06035C104JAZ2A
KYOCERA AVX 06035C104JAZ2A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)