06035C104JAT2A
Mfr.Part #
06035C104JAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
0.81mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
PCB, Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height :
900μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage :
50V
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Depth :
810μm
Contact Plating :
Tin
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
06035C104JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C104JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), 06035C104JAT2A pinout, 06035C104JAT2A datasheet PDF, 06035C104JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C104JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 06035C104JAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)