06035C103JAT2A
Mfr.Part #
06035C103JAT2A
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Stock
293
In Stock :
293
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
0603
Published :
2004
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
900μm
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Insulation Resistance :
100GOhm
Pbfree Code :
yes
Depth :
810μm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
10V
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10000pF
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.81mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
06035C103JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C103JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, 06035C103JAT2A pinout, 06035C103JAT2A datasheet PDF, 06035C103JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C103JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 06035C103JAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)