06035C102M4T2A
Mfr.Part #
06035C102M4T2A
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.81mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Published :
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
900μm
Capacitance :
1000pF
Multilayer :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
06035C102M4T2A
KYOCERA AVX 06035C102M4T2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)