06035A6R8JAT2A
Mfr.Part #
06035A6R8JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0603
2
Number of Pins :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Depth :
810μm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
889μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitance :
6.8pF
JESD-609 Code :
e3
Height :
900μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Width :
0.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
06035A6R8JAT2A
KYOCERA AVX 06035A6R8JAT2A
6.8pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)