06035A560J4T2A
Mfr.Part #
06035A560J4T2A
Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
810μm
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Height :
0.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6mm
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.81mm
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Published :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
06035A560J4T2A
KYOCERA AVX 06035A560J4T2A
56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)