06035A560FAT2A
Mfr.Part #
06035A560FAT2A
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Published :
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Width :
0.81mm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
56pF
JESD-609 Code :
e3
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height :
0.9mm
Radiation Hardening :
No
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
06035A560FAT2A
KYOCERA AVX 06035A560FAT2A
56pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)