06035A4R7BAT4A
Mfr.Part #
06035A4R7BAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Height :
0.9mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.81mm
Depth :
810μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
C0G
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
4.7pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Datasheets
06035A4R7BAT4A
KYOCERA AVX 06035A4R7BAT4A
4.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)