06035A3R6CAT2A
Mfr.Part #
06035A3R6CAT2A
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
3.6pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
810μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
06035A3R6CAT2A
KYOCERA AVX 06035A3R6CAT2A
3.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)