06035A3R0D4T2A
Mfr.Part #
06035A3R0D4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
889μm
Length :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Automotive
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5pF
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
3pF
Width :
812.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
06035A3R0D4T2A
KYOCERA AVX 06035A3R0D4T2A
3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)