06035A1R0CAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035A1R0CAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Published :
Height :
0.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Width :
810μm
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
25%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
810μm
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
06035A1R0CAT4A
KYOCERA AVX 06035A1R0CAT4A
1pF 50V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations