06035A180FAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035A180FAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Published :
Height :
0.9mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Depth :
810μm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
18pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
06035A180FAT4A
KYOCERA AVX 06035A180FAT4A
18pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)