06035A131JAT2A
Mfr.Part #
06035A131JAT2A
Description
CAP CER 130PF 50V NP0 0603
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
2.012816mg
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Width :
0.81mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Depth :
810μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
130pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Pins :
2
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
C0G
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Datasheets
06035A131JAT2A
KYOCERA AVX 06035A131JAT2A
130pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)