06035A101FAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035A101FAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Height :
0.9mm
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
100pF
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
810μm
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±1%
Width :
0.81mm
Datasheets
06035A101FAT4A
KYOCERA AVX 06035A101FAT4A
100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)