06033U560JAT2A
Mfr.Part #
06033U560JAT2A
Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0603
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
U
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
914.4μm
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G
Surface Mount
Depth :
760μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
Ultra Low ESR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
06033U560JAT2A
KYOCERA AVX 06033U560JAT2A
U 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)