06033G154ZAT2A
Mfr.Part #
06033G154ZAT2A
Description
CAP CER 0.15UF 25V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
Y5V F
Thickness :
889μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.15μF
Multilayer :
yes
Dielectric :
Y5V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Depth :
810μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Custom Capabilities :
Consult Factory
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.35mm
Tolerance :
-20% +80%
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Width :
0.81mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
06033G154ZAT2A
KYOCERA AVX 06033G154ZAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)