06033G124ZAT2A
Mfr.Part #
06033G124ZAT2A
Description
CAP CER 0.12UF 25V Y5V 0603
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Height :
0.35mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Length :
1.6mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric :
Y5V
Temperature Coefficient :
Y5V F
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
-20% +80%
Width :
0.81mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Custom Capabilities :
Consult Factory
Capacitance :
0.12μF
Datasheets
06033G124ZAT2A
KYOCERA AVX 06033G124ZAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)