06033C473KAZ2A
Mfr.Part #
06033C473KAZ2A
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Soft Termination
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.047µF
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
940μm
Depth :
810μm
Width :
0.81mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
FLEXITERM®
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Datasheets
06033C473KAZ2A
KYOCERA AVX 06033C473KAZ2A
FLEXITERM® 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)