06033C473KAT2A
Mfr.Part #
06033C473KAT2A
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dissipation Factor :
3 %
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
PCB, Surface Mount
Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.81mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
810μm
Length :
1.6mm
Height :
900μm
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Insulation Resistance :
100GOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Capacitance :
0.047µF