06033C273MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06033C273MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
810μm
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Width :
0.81mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Thickness :
889μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.86mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
06033C273MAT2A
KYOCERA AVX 06033C273MAT2A
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)