06033C273JAT4A
Mfr.Part #
06033C273JAT4A
Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
Surface Mount
Width :
0.81mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Published :
Number of Pins :
2
Depth :
810μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
0.027μF
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.86mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V