06033C201KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06033C201KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 200PF 25V X7R 0603
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Length :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
200pF
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
810μm
Thickness :
889μm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
812.8μm
Published :
2012
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
1608
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
06033C201KAT2A
KYOCERA AVX 06033C201KAT2A
200pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)