06033A8R2CAT2A
Mfr.Part #
06033A8R2CAT2A
Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
8.2pF
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
889μm
Height :
860μm
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
810μm
HTS Code :
Tolerance :
±0.25pF
Published :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
06033A8R2CAT2A
KYOCERA AVX 06033A8R2CAT2A
8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)