06033A1R8CAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06033A1R8CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Height :
0.9mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.81mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
Length :
1.6mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
810μm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1.8pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06033A1R8CAT2A
KYOCERA AVX 06033A1R8CAT2A
1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)