06033A102KAT2A
Mfr.Part #
06033A102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.81mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
1000pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dissipation Factor :
3 %
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
889μm
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
810μm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
630μm
Datasheets
06033A102KAT2A
KYOCERA AVX 06033A102KAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)