06032C102KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06032C102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
889μm
Height :
900μm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
10 %
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1000pF
Insulation Resistance :
100GOhm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.81mm
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
810μm
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
06032C102KAT2A
KYOCERA AVX 06032C102KAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)