06031U8R2CAT2A
Mfr.Part #
06031U8R2CAT2A
Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.25pF
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
760μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
8.2pF
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
U
Case Code (Imperial) :
Thickness :
914.4μm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Ultra Low ESR
ROHS3 Compliant
Datasheets
06031U8R2CAT2A
KYOCERA AVX 06031U8R2CAT2A
U 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)