06031U820JAT2A
Mfr.Part #
06031U820JAT2A
Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0603
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Capacitance :
82pF
Pbfree Code :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Feature :
Ultra Low ESR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
SMD/SMT
Width :
0.76mm
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
U
Depth :
760μm
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Thickness :
914.4μm
Weight :
2.012816mg
Datasheets
06031U820JAT2A
KYOCERA AVX 06031U820JAT2A
U 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)