06031U560GAT2A
Mfr.Part #
06031U560GAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
yes
Depth :
760μm
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Thickness :
914.4μm
Length :
1.52mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
56pF
Width :
0.76mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±2%
Feature :
Ultra Low ESR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
24 Weeks
Weight :
2.012816mg
Composition :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
U
Datasheets
06031U560GAT2A
KYOCERA AVX 06031U560GAT2A
U 56pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)