06031U390KAT2A
Mfr.Part #
06031U390KAT2A
Description
CAP CER 39PF 100V NP0 0603
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Depth :
760μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.76mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±10%
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Ultra Low ESR
Thickness :
914.4μm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Capacitance :
39pF
Series :
U
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
06031U390KAT2A
KYOCERA AVX 06031U390KAT2A
U 39pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)