06031C472MAT2A
Mfr.Part #
06031C472MAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
900μm
Capacitance :
4700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Depth :
810μm
Width :
0.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
1.6mm