06031C471K4T2A
Mfr.Part #
06031C471K4T2A
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
900μm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
889μm
Termination :
SMD/SMT
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Capacitance :
470pF
Depth :
810μm
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm