06031C392JAZ2A
Mfr.Part #
06031C392JAZ2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603
Stock
874
In Stock :
874
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Published :
2012
Dissipation Factor :
2.5 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1608
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Height :
940μm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
3900pF
Thickness :
939.8μm
Length :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.81mm
Series :
FLEXITERM®
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
06031C392JAZ2A
KYOCERA AVX 06031C392JAZ2A
FLEXITERM® 3900pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)