06031C152K4Z2A
Mfr.Part #
06031C152K4Z2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Reference Standard :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
940μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
12 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1.5nF
Surface Mount :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
10%
Width :
810μm
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
06031C152K4Z2A
KYOCERA AVX 06031C152K4Z2A
1.5nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations