06031C151JAT2A
Mfr.Part #
06031C151JAT2A
Description
CAP CER SMD
Surface Mount :
yes
Negative Tolerance :
5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.9mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Width :
0.81mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positive Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
06031C151JAT2A
KYOCERA AVX 06031C151JAT2A
150pF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603