06031C102M4T4A
Mfr.Part #
06031C102M4T4A
Description
CAP CER SMD
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Number of Pins :
2
Width :
810μm
Tolerance :
20%
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Depth :
810μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dissipation Factor :
2.5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Height :
900μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1nF
Datasheets
06031C102M4T4A
KYOCERA AVX 06031C102M4T4A
1nF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations