06031A7R5CAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06031A7R5CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Depth :
810μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
889μm
Capacitance :
7.5pF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
06031A7R5CAT2A
KYOCERA AVX 06031A7R5CAT2A
7.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)