06031A6R0CAT2A
Mfr.Part #
06031A6R0CAT2A
Description
CAP CER 6PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
810μm
Thickness :
889μm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitance :
6pF
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
06031A6R0CAT2A
KYOCERA AVX 06031A6R0CAT2A
6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)