06031A5R1CAT2A
Mfr.Part #
06031A5R1CAT2A
Description
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
810μm
Tolerance :
±0.25pF
Published :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
0603 (1608 Metric)
Height :
860μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
889μm
Capacitance :
5.1pF
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06031A5R1CAT2A
KYOCERA AVX 06031A5R1CAT2A
5.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)