06031A560GAT4A
Mfr.Part #
06031A560GAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
810μm
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
56pF
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±2%
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.81mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
06031A560GAT4A
KYOCERA AVX 06031A560GAT4A
56pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)