06031A530JAT2A
Mfr.Part #
06031A530JAT2A
Description
CAP CER 53PF 100V NP0 0603
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
810μm
12 Weeks
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Weight :
2.012816mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Capacitance :
53pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06031A530JAT2A
KYOCERA AVX 06031A530JAT2A
53pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)