06031A4R0CAT2A
Mfr.Part #
06031A4R0CAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4PF 100V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
350μm
Tolerance :
±0.25pF
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
889μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4pF
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
810μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
06031A4R0CAT2A
KYOCERA AVX 06031A4R0CAT2A
4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)